Kronika Faltusu na Suchém Vrchu

1995 - Jaro


Vůbec první, kdo přišel s myšlenkou vytvořit opakovač, který by byl v dosahu města Ústí nad Orlicí, byl Pavel Říčky. Někteří z Vás si možná ještě vzpomenete na zařízení pracující na Vyhlídce u Vamberka. To se však v roce 1994 nadobro odmlčelo. Pavel přišel s nápadem, že bychom ho mohli od "Vamberáků" odkoupit a zprovoznit jinde. V úvahu připadal Andrlův Chlum a Suchý Vrch. Bohužel snaha o "odkoupení opakovače" zkrachovala, začali jsme přemýšlet co dál. Jako nečekaná spása přišel Ludva Rybník, který se nabídl že nějakého "papouška" vlastnoručně vyrobí. Nikdo však přesně nevěděl, co by takový opakovač měl umět. Tak jsem si začal vymýšlet: "Musí se aktivovat číslem, aby neopakoval kde co, nesmí reagovat na squelch, musí se dát dálkově vypnout..." prostě jsem se stal vrchním "kybicem", který jen Ludvovi poroučel co má opakovač umět . Chudák Ludva trpělivě naslouchal a na podzim byl opakovač opravdu hotov! Dostal jméno Faltus. A proč vlastně Faltus? Zkrátka nese stejné jméno, jako známý letohradský imitátor, který dokáže napodobit hlasy lidí. :-) Další nemalá starost byly (ostatně jako dnes kam se jen podíváme), peníze. Stanice, anténa, součástky, zdroj, kabely... bohužel nic není zadarmo. Tak jsme s  Bohoušem Ústí vyrazili do ulic a obcházeli známé síbíčkáře s prosbou o příspěvek. I když jsme nevybrali žádnou závratnou sumu, kapitál pro začátek to přeci jenom byl.

Nahoru

1995 - Leto


Ludva dokončil Faltuse! Jede se instalovat na Suchák! Bohužel si už asi nikdo nevzpomene na přesné datum montáže. Ani fotografie z této akce bohužel nebyla pořízena. Ale nevadí, hlavně že FALTUS 1 poprvé zahájil svůj provoz! Konfigurace: Faltus 1 v součinnosti se stanicí Allamat 294, anténa "vrtulník", 20m koax. kabelu 10mm, vše vč. napájecího zdroje uzamčeno ve skříňce spolu s amatérským převaděčem OK0F.

Nahoru

1995 - Podzim


Ludva dokončil Faltuse! Jede se instalovat na Suchák! Bohužel si už asi nikdo nevzpomene na přesné datum montáže. Ani fotografie z této akce bohužel nebyla pořízena. Ale nevadí, hlavně že FALTUS 1 poprvé zahájil svůj provoz! Konfigurace: Faltus 1 v součinnosti se stanicí Allamat 294, anténa "vrtulník", 20m koax. kabelu 10mm, vše vč. napájecího zdroje uzamčeno ve skříňce spolu s amatérským převaděčem OK0F.

Nahoru

1995 - Zima


První provozní problém. Opakovač spadl signálem asi o 30dB. Co se stalo? Něco s anténou? Nebo snad se stanicí? Bohužel Suchý Vrch je celkem mimo civilizaci, nikdo v okolí nebyl, tak Ludva obětavě sedl do auta a rozjel se vstříc sněhovým závějím. Na místě zjistil že závada je v PL konektoru na anténě, který se zřejmě mrazem "rozskočil". I přes to že mrzlo až praštilo a stožár byl dokonale namrzlý, Ludva opravu hravě zvládl.

Nahoru

1996 - Jaro


Mirek Jablonné jakožto zaměstnanec VaKu, nám nabídl, že bychom mohli umístit Faltuse na jejich 25m vysoký stožár. Taková nabídka se prostě nedala odmítnout! A dosah, alespoň co se týče vysílání Faltuse, se výrazně zlepšil. Bohužel s příjmem to už bylo horší. Nikdo nedovedl pochopit, proč když má opakovač skoro devítkou, se na něj nemůže dostat? Několik procházek s měřící stanicí okolo stožáru nám potvrdilo to, čeho jsme se obávali. Je tam trvale průmyslové rušení způsobené spínanými zdroji BTS buňky nejmenovaného mobilního operátora. Nezbývalo než hledat jiné místo...

Nahoru

1996 - Leto


červenec
Konečně jsme Faltuse přestěhovali. S demontáží nám pomohl Jindra Lhotka. Nyní je Faltus na vodojemu nad obcí Jamné nad Orlicí. Sice není tak vysoko jako na Suchém Vrchu, ale alespoň je tu klid. Ale bohužel, úbytek výšky je znát a dosah není takový jaký bychom si představovali. Stále nám vrtalo hlavou jak se vyhnout rušení na Suchém Vrchu....

srpen
Vzal jsem svou portable půlku, ručku a kus trubky, a s Mirkem Jablonné jsme vyrazili na Suchý vrch. Vypadali jsme sice jak dva blázni pobíhající po vrcholu kopce s dlouhou tyčí, ale nakonec se nám podařilo najít místo, kde už rušení nebylo. Škoda že bylo tak daleko od chatky. Asi 90 metrů a ještě k tomu mezi vzrostlými smrky.

Nahoru

1996 - Podzim


říjen
Ludva opět v akci. Na místě vytyčeném v srpnu, Ludva z několika trubek posvařoval cca 7m vysoký stožárek a za vydatné pomoci několika dalších nadšenců jsme "vrtulníka" vztyčili. Samozřejmě že to nebylo tak snadné, tomu všemu ještě předcházelo vykopání 90m dlouhého výkopu pro kabel a vybudování základů pro stožár a kotevní lana. Nicméně Faltus konečně funguje jak má. Samozřejmě jsme to nezapomněli řádně zapít.

Nahoru

1997 - Jaro


květen
Jarní Holice. Potkáváme se s  Pepou Třemošná (na fotce vpravo), který se o Faltuse velice zajímá. Bohužel v okolí Plzně slyšet není. Čtvrtka "vrtulník" asi nestačí.... Nabídl nám, že s  Vaškem Tlučná (na fotce vlevo) vytvoří nějakou super anténu specielně pro Faltuse na Suchém Vrchu.

Nahoru

1997 - Leto


srpen
Anténa Vochov Super 16 je hotova! Opravdu úctyhodná tloušťka trubek, 16 protivah, to vypadá nadějně. A opravdu, dosah opakovače se znatelně zlepšil! Nyní je už maličko slyšet i v Plzni! Uvidíme, co s anténkou provede zima...

Nahoru

1998 - Zima


leden
...Bohužel provedla. Duralové trubky sice vydržely tíhu námrazy, izolátor však nikoliv. Anténa se odporoučela k zemi (nebo do věčných lovišť, jak kdo chce ?).Čest její památce!

únor
Téměř po měsíční odmlce Faltuse se dostáváme na kótu a provizorně instalujeme moji portable půlku. Bylo nám jasné že kolmo nahoru by 100%-ně nevydržela, tak jsme ji "zavěsili" ze stožáru dolů, což se znatelně podepsalo na dosahu, ale lepší než nic.

Nahoru

1998 - Leto


červen
Faltus není slyšet a nikdo netuší proč. Že by opět problém s anténou? Nebo snad se stanicí? Omyl. Anténu někdo ukradl! (dodatečně dotyčnému děkujeme...) Aby byl Faltus aspoň trochu slyšet, provizorně jsme ze stožáru zavěsili drátovou anténu Slim Jim. Pomalu jsme ale začínali přemýšlet o novém vyšším stožáru a lepší anténě...


srpen
Bóďa Ústí (na fotce vlevo) dokázal nemožné: "Objednal" těžkou techniku a ta nám vybagrovala základy pro nový stožár. Pak už jen voda od vojáků, cement, písek, Bóďovy stavařské dovednosti a  základy byly na světě.

Nahoru

1998 - Podzim


září
Díky obětavosti a nadšení Petra UnO a Davida Brandýs (na fotce vlevo) plus několika jejich kamarádů, se na Sucháku objevuje profesionální svářečská parta a na kopci vyrůstá 12 metrů vysoký stožár. Vochovka opravena, nezbývá než celé to monstrum vztyčit. Ale ouha, chybička se vloudila a izolátor antény praskl ještě před zvednutím. Zachránil nás Petr Uno, který neváhal a ještě týž den přivezl svoji nezničitelnou laminátovou 5/8 Black Pirate.

Nahoru

1999 - Leto


srpen
Navi Jarošov nám daroval 100m koaxiálního kabelu RG-213. Toto budiž veřejnou pochvalou.

Nahoru

1999 - Podzim


září
Začínáme s výkopem pro nový kabel. Je to práce zdlouhavá, víkendy nějak nevychází. Jezdíme kopat v týdnu po práci.


říjen
Výkop je konečně hotov. Když už jsme tu, ještě o kousek zvýšíme stožár, stromy přeci jen pomalu dorůstají. Také nás napadla taková srandička: pod stožár postavíme "hlídače", kterému bude při vysílání Faltuse svítit lucernička. Dovezl nám ho Pepa Třemošná. Bohužel už po týdnu, kdy jsme jeli na kopec něco doladit, byl trpaslík rozkopán a vyvrácen ze země. Do dnes nemohu pochopit, komu na tak opuštěném místě a mimo cestu mohl vadit? Někteří tvorové zvoucí se lidé jsou zvláštní... ?


listopad
Ludva začíná pracovat na novém Faltusu.

Nahoru

2000 - Zima


únor
Nový Faltus je na světě! Kromě základních funkcí má navíc zabudovány hodiny, které každou hodinu vyšlou hlášení, umí "cestovat" po všech kanálech, což nám oznámí morseovkou a navíc má subtón, to znamená že pokud ho máme instalovaný, nepotřebujeme dialera na vysílání hvězdičky a křížku. Ze Suchého vrchu se toto zařízení poprvé ozývá 26.2.2000.


prosinec
Nezničitelná anténa je zničena. Bohužel kvůli množství sněhu se teď na kótu nikdo nedostane, tedy kromě Pepy Jamné (na fotce vpravo) na běžkách, který nás občas informuje jak to na kopci vypadá. Pro jistotu posbíral třísky,aby je zas náhodou někdo neukradl. Faltus se opět asi na měsíc odmlčel.

Nahoru

2001 - Zima


leden
Petr UnO neváhá, využívá oblevy a s Davidem Brandýs se vydává namontovat dalšího Black Piráta.

Nahoru

2001 - Podzim


listopad
I druhá nezničitelná anténa se odporoučela do věčných lovišť. Je to záhada. Vždyť podle slov zastoupení výrobce President Electronic je tato anténa "speciálně konstruována do náročných podmínek skandinávských zemí". (Bohužel asi není konstruována do podmínek Suchého Vrchu ve Střední Evropě). ? Díky Davidovi Brandýs však Faltus funguje dál, David na stožár alespoň namontoval svoji mobilku. (ta kupodivu celou zimu bez problémů přežila).

Nahoru

2002 - Podzim


září
David vyrábí snad už opravdu nezničitelnou anténu.

říjen
Anténa je hotova, stačí ji vztyčit. Ale nebude to žádná sranda, vždyť váží přes 80 kg! Ale podařilo se.

Nahoru

2003 - Jaro


květen
Div a zázrak! Uvědomili jsme si že vloni v říjnu jsme zapomněli namontovat zkratovací pahýl (pro eliminaci statických nábojů a bouřkám, "čtvrtka" anténa v podstatě není uzemněna) a Faltus stále funguje! Mirek Jablonné to ihned napravil a pahýl namontoval.

Nahoru

2003 - Podzim


říjen
Davidovi se zdá že stožár s těžkou anténou má dost velký výkyv. Nevíme zda by přežil další zimu. Proto jsme jeli stožár dodatečně přikotvit. Podívejte se, jak vypadá anténa v létě a jak v zimě.

Nahoru

2003 - Zima


prosinec
Ludva dokončil zbrusu nového, opět chytřejšího Faltuse. Pracovně mu říká III. generace. Nový Faltus oproti předešlému navíc umí mluvit a hlásit přesný čas, teplotu a vlhkost, ale asi nejužitečnější nová funkce je, že vám zahlásí, jaké je na kopci rušení a jak silným signálem tam jste slyšet! S Frantou Litomyšl ho na zkoušku namontovali místo Faltuse 2 na Kozlov u České třebové. To jak funguje si sami můžete otestovat na kanále 22. Podrobný návod k obsluze je popsan na jiném místě.

Nahoru

2004 - Zima


únor
Probíhá nastavování S-metru, teploměru, detekce DTMF... Doufejme že co nejdříve se Faltus 3. generace ozve ze Suchého vrchu.


březen
Ludva stále přemýšlí, co všechno by mohl ještě nový Faltus hlásit. Napadlo nás měření rychlosti větru, ale nebylo čím. Anemometr nám nakonec sehnal René polička. Je však potřeba trochu opravit a zkalibrovat.

Nahoru

2004 - Jaro


duben
Dáváme Faltuse otestovat na Kozlov, bohužel se ukazuje, že jsou trochu problémy s detekcí DTMF a také modulace není to "pravé ořechové".


květen
Na chvíli ještě testuji Faltyse u mě doma, problémy s detekcí se bohužel potvrdily. Ludva je dost pracovně vytížen, tak se práce na Faltusu na čas odkládá. Roman Ústí se ujal nastavení modulace, po několikadenní práci zjistil, že bude potřeba vyměnit modulační transformátor. Ten zatím bohužel nemáme. :( Také je potřeba namluvit nová slovíčka pro systémové hlášení, protože nám přibylo měření rychlosti větru.

Nahoru

2004 - Leto


červen
Modulační trafo je na světě, já jsem dodal nová slovíčka, Roman se chopil práce a Faltus uľ mluví jak má.


srpen
Franta Litomyąl nám zrekonstruoval anemometr, teď uľ zbývá ho jen zkalibrovat. Ruda UNIS nám zapůjčil zahrádku, Ludva auto, přidělali jsme anemometr a hurá na silnici! Kolemjdoucí lidé koukali docela nechápavě. :) Kalibrace proběhla celkem bez problémů, stačila drobná úprava a hodnoty se uľ perfektně shodují s údaji tachometru automobilu.

Nahoru

2004 - Podzim


4. září
Nastal den D, odvážíme Faltuse na Suchý Vrch. Mirek Jablonné montuje čidla vlhkosti a teploty. Martin připravuje konzoli na anemometr, já s Ludvou zapojujeme Faltuse. Anemometr jsme původně chtěli umístit na chatku, ale nakonec jsme se rozhodli ho namontovat na stožár do větší výšky, kde už nebude stíněn stromy. Bohužel signálový kabel byl krátký, tak jsme vše jen provizorně odzkoušeli, a tak měření rychlosti větru bude fungovat hned jak seženeme nový kabel. Poslední věc, kterou bylo potřeba vyřešit, byla problém s námrazou v zimě. Udělali jsme malý rozvaděč, který bude sloužit jako zdroj a termostat pro topná tělíska umístěná přímo v anemometru. Doufejme že to bude fungovat. :-)

Nahoru

2005 - Zima


15. prosinec 2005
Po relativně dlouhé době bezproblémového provozu Faltus utichl. Ne však úplně. Pokud povolím squelch, slyším ho! Ovšem je to asi o 30dB slabší signál, tudíž mnohým uživatelům Faltus zmizel z dosahu. Zřejmě se jedná o poruchu koncového stupně stanice.

leden 2006
Sehnali jsme novou stanici , Ludva ji upravuje pro použití na Faltuse. Na Suchém Vrchu jsou však 2m sněhu, k zařízení se teď nikdo nedostane. :-(

Nahoru

2006 - Jaro


4. květen 2006
Ledy konečně roztály, Ludva vyráží s Mirkem Jablonné pro Faltuse. Současně je nutné vyřešit problém s jeho umístěním. Mirek odchází do důchodu a jeho bývalí nadřízení si nepřejí, aby byl Faltus nadále umístěn v jejich chatce. Vstříc nám vychází radioamatér Mirek OK1UVU, nabízí nám umístění do radioamatérské buňky. Bude však nutné vykopat koaxiální kabel, nově instalovat meteorologická čidla a vše zavést do nového QTH. Také se musí vyřešit nájem a platba za spotřebovanou elektřinu.

13. květen 2006
Jarní "Holice". Potkávám spoustu známých, s některými mluvím o problémech na Suchém Vrchu. Franta Bezděkov a Petr Ústí nabízejí pomoc s "výkopovými pracemi". ;-)

19. květen 2006
dokončuji úpravy na Faltusu, ještě jednou zařízení testuji, teď už je vše připraveno k odjezdu na Suchý Vrch.

20. květen 2006
Přijíždíme na kopec. Petr Ústí se Zdendou Litomyšl a Franta bezděkov s Vlastíkem Ostrov se pustili do kopání, David chystá antény, já montuji anemometr na radioamatérský stožár. Musím naše kopáče pochválit za obětavou práci, kterou jim hodně znesnadňují obrovské balvany které jsou snad všude. Ač se to nezdá, montáž včetně natahání kabelů, umístění čidel, zapojení a odzkoušení, dají docela dost práce. Ze Suchého Vrchu odjíždíme až v sedm hodin večer. Ale zdá se, že se trpělivost vyplatila. Faltus1 po několika měsících opět funguje jak má. Další fotografie z 20.5.2006 si můžete prohlédnout zde.

Nahoru

Sepsal: Jirka Ústí,OK1 HJI

Zvláštní poděkování patří:


jmenovitě :-)
Ludvovi Rybník za stvoření všech Faltusů
Mirkovi Jablonné za umožnění provozu na Suchém vrchu
Petrovi UnO a Davidovi Brandýs OK1 TBF za výrobu stožárů, antén a častou údržbu
Bóďovi Ústí tak všeobecně
Pepovi Jamné za pomoc a namátkovou kontrolu
Pepovi Třemošná za trpaslíka
Vaškovi Tlučná za anténu
Martinovi Ústí za program pro ovládání Faltuse a hudbu, webdesign 2006
vojákům za vodu a pomoc při budování základů
Martinovi Dobrouč za taxi službu v ranných dobách Faltuse
Navimu Jarošov za koaxiální kabel
Pavlovi a Petrovi Brandýs za svářečské práce
Janě Brandýs za namluvení znělky a pravopisnou korekturu textu
panu Horníčkovi, který mi pomáhal vyrobit Vrtulníka
Jindrovi Lhotka za horolezecké výkony
Pavlovi Říčky za prvotní myšlenku
Daně Žamberk za sekanou
Romanovi Ústí (RHT) OK1JOP za poskytnutí prostoru pro webhosting

a dalším lidem, kteří se více či méně podíleli na tom, že Faltus funguje, jako třeba Vláďovi LhotkaOK1HGA, Pepčovi Ústí, Mirkovi 2Jablonné, Honzovi Skalice, Belmondovi Letohrad, Poldovi Mejto, Mírovi Lanškroun, Cipískovi Litomyšl, Frantovi Litomyšl, Petrovi Čenkovice, Radovanovi S.K. Ústí, Petrovi Kaplička, Alešovi Ústí

Kontaktní mailová adresa: faltus1@seznam.cz